מה באמת קורה עם ירדן?


אז מה הסיפור עם ירדן? והאם החלת ריבונות בתאום עם האמריקאים מסכנת את הסכם השלום? אני מציע כאן הצצה מניסיוני לאיך דברים עובדים ומה גורם לחלק מבכירי מערכת הביטחון לשעבר להטיל עלינו אימים.

ראשית תופעה מעניינת. מצד אחד יש לנו ערביסטים ומומחים למזרח התיכון כמו ד"ר מוטי קידר וד"ר גיא בכור שלא רואים שום בעיה בהחלת ריבונות בבקעה בהקשר הירדני ומנגד בכירים במערכת הביטחון שמספרים לנו שאם נעשה זאת יהיה אסון.

אז למה הפער ומה הסיפור? האמת זה פשוט ואנושי. חלק מהבכירים לשעבר בנו את שמם ויוקרתם בין השאר בהתבסס על קשריהם האישיים עם מלך ירדן. אותו מלך לא מהסס ליצור עמם קשר ולהלך עליהם אימים בניסיון לקדם את האינטרסים שלו. כמובן שבכירים אלה מעוניינים להמשיך להיות סמוכים על שולחנו וזו גם נטייה פסיכולוגית טבעית להגיב בחיוב לפנייה של מישהו רם דרג כזה. לעומת זאת מומחים שאינם חשופים למערכת הלחצים הזאת מסוגלים לראות את המציאות בצורה יותר עניינית ונקייה.

אז מה המציאות?

1. יש פה שינוי ממעלה ראשונה. יש פה תוכנית אמריקאית ולא ישראלית. הירדנים תלויים לחלוטין בכסף האמריקאי ובביטחון הישראלי והסיכוי שיפעילו שרירים מול נשיא ארה"ב אפסי. יותר קל להם לעשות מניפולציות על הבכירים שלנו לשעבר ובהווה. 2. משבר הקורונה והתלות בסיוע חיצוני רק מגבירה את התלות הירדנית בארה"ב וישראל. 3. גבול עם פלסטינים זו סכנה קיומית למשטר. ברור שעדיף להנציח את הגבול עם ישראל. 4. האם יהיו הפגנות או כעס בירדן? ייתכן. ניתן לסייע כספית לירדן להיערך לזה באופן מיטבי. 5. בין עם נחיל ריבונות או לא ירדן היא מדינה לא יציבה שיכולה להתמוטט ולכן חיזוק שליטתנו והערכותינו בגבול חיונית ובכלל זה בניית מכשול בדומה לגבול מצרים 6. כשעושים מהלך שייטיב עם ישראל מאות שנים קדימה צריכים בניהול סיכונים להיות מוכנים למשבר מקומי אם בכלל יהיה כזה וגם זה בספק.


לסיכום: אין פה מה ללכת על ביצים. אלא צריך ביצים ומנהיגות כדי לעשות את הדברים הנכונים לעם ישראל.

מנהיגות נמדדת בהחלטות אמיצות ולא בתירוצים לא לעשות כלום.