יש על מי לסמוךימי הקורונה שעדיין לא מאחורינו, ויש אומרים ששיאם עוד לפנינו מוכיחים מעבר לכל ספק – יש על מי לסמוך. מדינת-ישראל והחברה הישראלית, רוויות המשברים והקשיים יתאוששו ויובילו את האתגר, ולא רק זאת ננצח ונצמח עוד יותר. מדוע? כי יש על מי לסמוך.


הדברים האלו לא נאמרים בעלמא. בימי חיי חוויתי חוויות לא פשוטות, בהן המציאות התהפכה לי מול העיניים. אני יכול להעיד שלכל אורך 5 העשורים בהם אני חי את העולם שלנו, המציאות הישראלית הוכיחה תמיד יכולת התאוששות מזהירה – ממלחמת יום הכיפורים, דרך המגה-אינפלציה, תקופת פיגועי התופת, מבצעים ומלחמות ועד עצם היום הזה, לרבות התגברות על טרור הבודדים והצונאמי המזרח תיכוני של "האביב" הערבי.


מה מנצח אצלנו?

באופן פשוט ניתן לומר – הערבות ההדדית בשעת צרה המבוססת ערכים, ויכולת האלתור המבוססת על מוח יצירתי – אלו אנחנו. ובאופן דומה גם תשתית המערכות המנהלת את חיינו מבוססת על ערכים דומים. לא בכדי אנו רואים שבעולם יש קשיים בלתי מבוטלים בעלי דפוס פעולה תגובתי, ואילו כאן, בישראל, ההחלטות הן יזומות ובאות לקדם מענה, ולא לתת מענה אחר.

זאת ועוד, אנשים רוויי ניסיון בהתמודדות עם משברים, כל כמה שנים, הם אלו שמנהלים את המערכות. המציאות הזו מאפשרת קור רוח, מקצועיות, ובייחוד מנהיגות תפעולית. אין לי שום ספק שמערכת הבריאות שלנו תעמוד באתגר – מדוע?

אני רואה מי הם האנשים שעומדים בראש המערכת הזו – למודי חוויות ובעלי עמוד שדרה מקצועי – אין ספק שהם ידעו להתמודד עם הקשיים באופן הטוב ביותר שניתן – רבים מהם אגב, בוגרי מערכת הביטחון, מנהלי בתי חולים שכל חייהם עסקו בבניית ארגון לקראת משבר, ובתפעול ארגון בשעת משבר – אני סומך עליהם. מעבר לכל אלו – המערכת השלטונית.

בעת הזו, כאשר אנו מצויים בטלטלה פוליטית, אנו נדרשים לתת גיבוי למערכת השלטונית – אין לנו אחרת. הבעת ספקנות היא אפשרית, אך מרגע שהיא נהיית מוגזמת ומוזנת אג'נדה – היא עלולה לייצר אנרכיה. תנו מבט בראשי מערכת הביטחון, הבריאות והכלכלה – כיצד הם ניווטו את המשק בשנים האחרונות, ומדוע המשק שלנו הוא חזק ויציב? זה לא מקרי – האנשים האלו יודעים מה הם עושים, ובשעה זו אנו נדרשים לגבות אותם ולתת להם ביטחון מלמטה שאנו סומכים עליהם.

חוסנה הלאומי של החברה שלנו תלוי מאוד בהנהגה – אנו מזהים החלטות תבוניות, לא קיצוניות, מחד מבודדות עד כמה שניתן את סיכויי ההידבקות, ומאפשרות מאידך שימור עד כמה שאפשר של הכלכלה שלנו. של אורח החיים שלנו. זה לא מובן מאליו, שכן הדבר הפשוט ביותר שניתן היה לעשות היה סגירה כללית של חיינו – עד כה נמנעו מכך, ולא בכדי.

אז מה חסר?

בימים אלו אנו, הציבור הישראלי משוועים לקונצנזוס רחב – ומכאן שבמשבר בסדר גודל עולמי אנו רוצים הנהגה מנוסה, המושתתת על האנשים הכי טובים שלנו, הכי ציוניים, הכי מקצועיים, הכי מנוסים. יש לנו את זה, וכל מה שנותר הוא שכולם ייכנסו מתחת לאלונקה, עד שיסתיים המשבר. אנו מצפים מהנבחרים להגיע, ומהר, להרכב הזה, ולהספיק לבזבז אנרגיות מיותרות על ויכוחים פוליטיים.

גם את זה נעבור ונצמח, כי בהחלט יש על מי לסמוך.