שאלות ותשובות - הביטחוניסטים

כתב וערך - אלוף משנה במיל' טל בראון, חבר תנועת הביטחוניסטים

ש- אתם מדברים על "החלת ריבונות" ויש אחרים הטוענים "סיפוח"- מה ההבדל ומה נכון לתפישת הביטחוניסטים?

ת- תנועת הביטחוניסטים קוראת להחלת הריבונות הישראלית על שטחים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. ההגדרות הפשוטות הינן כדלקמן: “ריבונות” (Sovereignty) הינה הביטוי הרשמי לסמכותה של המדינה, בעוד “סיפוח” מדיני (Annexation) הוא צירוף חוקי-רשמי של שטח למדינה שהשתלטה עליו לשם יצירת ריבונות באופן חד-צדדי. בניגוד ל”אחזקה” (Occupation) ול”כיבוש” (Conquer), בסיפוח השטח משתייך למדינה הכובשת או המחזיקה בו הלכה למעשה. הביטחוניסטים בעד החלת ריבונות משום שלמדינת ישראל זכויות טבעיות, היסטוריות ומשפטיות על ארץ ישראל. מדינת ישראל לא כבשה את ארץ ישראל אלא שחררה שטחים מהכיבוש הערבי- ירדני במלחמת ששת הימים (שהרי לא הייתה מדינת פלסטין ועם פלסטיני ב-1948). השטחים ששוחררו יועדו להקמת בית לאומי לעם היהודי על פי הסכמי ועידת סן רמו ב-1920, הצהרת בלפור ב-1917 והובטחו לעם ישראל ככתוב בספרי הקודש ודברי הנביאים ביהדות, בנצרות ואף באסלאם. המעמד המשפטי והבינלאומי הרשמי של השטחים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן מוגדר כשנוי במחלוקת ותו לא.


ש- אתם בעד "סיפוח" 2.5 מיליון פלסטינים?

ת- לא! תנועת הביטחוניסטים בעד החלת החוק הישראלי על אזרחי ישראל המתגוררים בהתיישבות היהודית בשטחי יהודה, שומרון ובקעת הירדן, המוכרים מאז הסכמי אוסלו כשטחי C, ומתנגדת נחרצות לאזרוחם של מיליוני הפלסטינים החיים בשטחי הרשות הפלסטינית ותחת שליטתה.


ש- חוץ מנושא החלת הריבונות, באילו עוד נושאים בכוונת הביטחוניסטים לפעול?

ת- הביטחוניסטים הינה תנועה צעירה שהוקמה בתחילת 2020. תחילה פעלה התנועה למען הקמת ממשלת האחדות לצד סוגיית החלת הריבונות. בכוונת התנועה לעסוק בנושאים שיחזקו ויבצרו את בטחונה של מדינת ישראל בגבולות ארץ ישראל הבטוחים וברי ההגנה לדורי דורות, באמצעות השפעה על מקבלי החלטות ועל הציבור הכללי בארץ ובחו"ל. בין הנושאים שבהם נעסוק בעתיד: חיזוק המשילות הישראלית, חיזוק מפעלי ההתיישבות, השפעה על גורמי חוץ להשגת תמיכה בינלאומית, חיזוק התודעה היהודית- הישראלית- הציונית בציבור, חיזוק ערך השירות והתרומה למען החברה והמדינה בישראל ועוד.


ש- האם הביטחוניסטים נתמכת או מזוהה עם מפלגה כלשהי?

ת- לא! החברים בתנועת הביטחוניסטים חפצים להבטיח את עתידה ובטחונה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית בגבולותיה הבטוחים וברי ההגנה של ארץ ישראל לדורי דורות. על כן ישתפו פעולה עם כל מי שמחזיק בעמדה זו, ללא קשר למפלגה או תנועה פוליטית זו או אחרת.


ש- האם הביטחוניסטים הינה תנועה אליטיסטית כמו "תנועות מפקדים" אחרות?

ת- תנועת הביטחוניסטים הינה עמותה רשומה כדין, המאגדת בתוכה קצינים וקצינות, מפקדים ומפקדות, חיילים וחיילות, בדרגות שונות ששירתו בכל כוחות הביטחון ומאמינים במצע התנועה ובדרכה.ש- האם כדי להיות חבר בתנועת הביטחוניסטים עליי לשלם דמי חבר או להיות פעיל בעשייה?

ת- תנועת הביטחוניסטים מקבלת בברכה כל מצטרף חדש התומך במצע התנועה ללא עלות מצדו וללא התחייבות כלשהי. עם זאת התנועה שמחה לכל סיוע ותרומה מצד חבריה שתקדם את פועלה.


ש- היכן ניתן לעקוב אחר פעילות תנועת הביטחוניסטים?

ת- ניתן לעקוב אחר תנועת הביטחוניסטים בתקשורת הכללית וברשתות החברתיות כדוגמת: פייסבוק, טוויטר, אינסטגרם ויוטיוב בנוסף לאתר זה. אל תשכחו לעשות לייק ולהירשם לערוצים לשם קבלת עדכונים.


ש- האם תנועת הביטחוניסטים פעילה גם בשפות זרות?

ת- תנועת הביטחוניסטים פעילה גם באתר זה, כמו גם בטוויטר, בשפה האנגלית. התנועה מפרסמת מאמרים, מקיימת ראיונות לתקשורת מקומית וזרה, מפגשים וכנסים באמצעות הזום (נוכח אילוצי הקורונה) גם בשפה האנגלית. ניתן לפנות באמצעות האתר תחת הלשונית "צור קשר" בכדי לסייע ואף ליזום ולארגן פעילות זו או אחרת באנגלית.


ש- כיצד מצטרפים לתנועת הביטחוניסטים?

ת- תנועת הביטחוניסטים קולטת מידי יום חברים חדשים באמצעות רישום פשוט באתר המרשתת (אינטרנט) של התנועה בלשונית "צור קשר".


ש- כיצד ניתן לתרום כסף לתנועת הביטחוניסטים ולשם מה הוא מיועד?

ת- תנועת הביטחוניסטים מקבלת תרומות מוסדרות באמצעות פנייה באתר המרשתת (אינטרנט) של התנועה בלשונית "לתרומות". התנועה מתנהלת כעמותה רשומה בדין ומחויבת לכל כללי המנהל התקין. כספי התנועה מיועדים ברובם לפעילות הסברה והשפעה בציבור בדרכים שונות כגון באמצעי התקשורת השונים ובכלל זאת התקשורת החברתית, פעילות שטח וסיורים עם מעצבי דעת קהל ועוד. תקורות הניהול מהוות נתח קטן ביותר נוכח התנדבותם של מרבית החברים הפעילים בתנועה.