שיחות הגרעין בין איראן והמעצמות: הערכת מצב 6.6.2021


שיחות הגרעין בין איראן והמעצמות - עדכון
.
Download • 241KB

למסמך המלא בגירסת PDF


תקציר מנהלים

בשבוע שעבר נערך הסבב החמישי בשיחות הגרעין בין איראן והמעצמות הנערכות בווינה. השיחות ממשיכות להתקיים עם נציגות של כלל המדינות החתומות על ה-JCPOA מ-2015, כאשר הנציגים האמריקניים והאיראנים אינם באים במגע ישיר אלא באמצעות מתווכים. למרות המסרים של המעורבים בִּדבר הגעה צפויה להסכם בקרוב, הסבב החמישי הסתיים ב-3/6 ללא הסכמות קונקרטיות, כאשר נותרו עדיין סוגיות במחלוקת בין הצדדים. הערכתנו היא שישנם עוד מכשולים מורכבים בשיחות, על אף רצון כן של שני הצדדים להגיע להסכם. אנו מבקשים להצביע על שתי סוגיות מרכזיות המשפיעות על סדר היום כעת, לפני הכניסה לסבב השישי של השיחות:


ראשית, בשבוע שעבר הודיעה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית כי איראן לא מסרה הסברים מספקים על חומרים רדיואקטיבים אסורים שנמצאו בביקורות שונות של הסוכנות, בעקבות חשיפת ארכיון הגרעין האיראני על ידי ישראל. למרות זאת, המדינות השותפות להסכם החליטו שלא להעביר החלטה נגד איראן בכינוס הועד המנהל של הסוכנות.


שנית, בשבוע הבא יערכו הבחירות לנשיאות איראן בהן צפוי להיבחר המועמד השמרן אבראהים ראא'יסי, המזוהה עם משמרות המהפכה. בחירתו עשויה להשפיע על המשך המשא-ומתן, על אף שחילופי השלטון בפועל יתרחשו רק באוגוסט.


לאור דברים אלו, חברי תנועת הביטחוניסטים קוראים לצמרת המדינית-ביטחונית להמשיך במאמצים לעידוד ארה"ב להגיע להסכם אחר, ארוך-טווח ורחב, אשר יכלול סוגיות קריטיות נוספות אשר נע

דרות מההסכם המקורי ויבטיח כי איראן לא תוכל לעולם לייצר נשק גרעיני: על ההסכם להקיף גם את פיתוח הטילים של איראן ותמיכתה בטרור האזורי, ולייצר מנגנוני פיקוח אפקטיביים על תכנית הגרעין שיבטיחו באמצעות יכולת לפקח בכל מקום ובכל זמן, כולל באמצעות גישה למדענים האיראניים, כי איראן לא תתחמש בנשק גרעיני באופן סודי, כפי שנחשף שהיא ניסתה לעשות בביקורות הפתע של סבא"א. הממצאים של סבא"א צריכים להוות נורת אזהרה באשר לכוונותיו ואופי פעילותו של המשטר האיראני.